Азық-түлік қауіпсіздігі және биотехнология кафедрасы

Соц.сети
Кафедра туралы
Брель-Киселева Инна Михайловна Аты-Жөні
Кафедра меңгерушісі Лауазымы
Ауылшаруашылық ғылымдарының кандидаты Ғылыми дәрежесі
inessab7@mail.ru Электрондық пошта

Жеке мал шаруашылығы кафедрасы 1978 жылы Қостанай ауылшаруашылық институтында ұйымдастырылды. Мал шаруашылығын ӛнеркәсіптік негізге ауыстыруға және ірі кешендердің құрылуына байланысты зооинженерлік бӛлімше құрылып, түлектер зооинженер біліктілігін ала бастады.

Әр жылдары кафедралар бірнеше рет өзгертіліп, басқарды.

• 2002 жылдан бастап кафедра «Мал өнімдерін өндіру технологиясы» депаталды.
  • 2005 жылдан 2009 жылғадейін кафедра «Малтану және селекция Зоотехния және асылтұқымды шаруашылық» деп аталды.
  • 2009 жылдан бастап кафедра «Азық-түлік өнімдерін өндіру технологиясы» деп өзгертілді.
  • 2012 жылдан бастап қазіргі уақытқа дейін кафедра «Мал шаруашылығы өнімдерін өндіру технологиясы» деген жаңа атау алды.

Доценттер Москаленко Анатолий Николаевич, Шигаева Мария Логинова, Белова Александра Васильевна, Кахикало Виктор Гаврилович, ауыл шаруашылығы ғылымдарының докторы, профессор Найманов Досқали Құрмашұлы, Шпис Алла Александровна, Шайкамал Гүлшат Иманжанқызы басқарды.

Кафедраның қалыптасуы мен дамуына доценттер Белова А.В., Волченко О. Д., Гунько Е. Ф., Турсунбаев т. к., Муслимоа Б. М. және басқа да оқытушылар үлкен үлес қосты.

Қазіргі уақытта кафедраны ауылшаруашылық ғылымдарының кандидаты Брель Киселева Инна Михайловна басқарады.

«Мал шаруашылығы өнімдерін ӛндіру технологиясы» кафедрасының профессорлық-оқытушылық құрамы білім беру қызметін лицензиялауға қойылатын біліктілік талаптарына сәйкес келеді және оқытудың заманауи әдістемесімен толық қанды білімге ие, бұл оқытылатын пәндер бейініне сәйкескелетін және педагогикалық қызметпен, оқу-әдістемелік және ғылыми қызметпен жүйелі түрде айналысатын екі тілде бакалаврларды, магистранттарды, докторанттарды даярлау бойынша тиімді оқу процесін ұйымдастыруға мүмкіндік береді.

Кафедраның профессорлық-оқытушылық ұжымының құрамына 13 жоғары білікті оқытушылар кіреді, олардың ішінде:

• ауыл шаруашылығы ғылымдарының докторы, құрметті профессор Найманов Д. К.
  • ауыл шаруашылығы ғылымдарының кандидаттары: қауымдастырылған профессордың м. а. - Брель-Киселева И. М., Тегза И.М., Папуша Н. В.
  • PhD философия докторлары: қауымдастырылған профессордың м. а. Айтжанова И. Н., Селеуова Л. А., аға оқытушылар: Н.Н. Бермагамбетова, А. К. Рахметуллина.
  • ауыл шаруашылығы ғылымдарының магистрлері, аға оқытушылар: Габдуллин Ш. С., Досумова А. Ж. Кубекова Б. Ж.
  • техника ғылымдарының магистрлері, оқытушылар: Амирбекова Н.А., Шевченко П. В.

Кафедра дәрежесі 100 % құрайды.

Нормативтік құжаттарға сәйкес кафедрада барлық оқу-әдістемелік құжаттама әзірленді және бар: үлгілік және жұмыс жоспарлары, жеке оқу жоспарлары. Олардың мазмұны мамандарды даярлаудың заманауи талаптарына толық сәйкес келеді.

Кафедра қызметкерлері ОӘБ жаңа талаптарына сәйкес базалық және бейіндік пәндер (100-ден астам пән) бойынша оқу-әдістемелік кешендер (ОӘК) дайындады. Кафедра ББ бойынша элективті курстардың каталогтарын талдау және жетілдіру бойынша белсенді жұмыс жүргізілуде.

Бітіру жұмыстары кафедраның ҒЗЖ негізгі бағытына сәйкес ғылыми-техникалық бағдарламалар бойынша агроӛнеркәсіптік кешен саласындағы қолданбалы ғылыми зерттеулерді орындау бойынша өзекті екі тақырып бойынша орындалады: «Етті мал шаруашылығындағы генетикалық ресурстарды сақтау мен жетілдірудің селекциялық процесін тиімді басқару технологияларын әзірлеу» - 2021-2023ж.ж. ҚР АШМ қаржыландыратын 2021-2023 Ж.Ж. «Қазақстанның әртүрлі табиғи-климаттық аймақтары үшін бейімделген ресурс-энергия үнемдейтін және цифрлық технологияларды қолдану негізінде сүтті мал шаруашылығында ұстау, азықтандыру, өсіру және өсімін молайту технологияларын әзірлеу».